تبلیغات
شهدای کربلای ایران-فیروزآباد فارس - فرهنگی

ریشه‌یابی تاریخی وهابیت

 

 

وهابیت فرقه‌ای است ظاهراً اسلامی، ولی در اصل بر ضد اسلام است. این فرقه دارای عقاید خاصی است كه بر طبق آن عقاید، تمام مسلمانان را به غیر خودشان مشرك می‌دانند. بنا به عقیده آنها هركس كه قبرهای انبیاء و اولیاء الهی را مسح كرده ویا آنها را ببوسد و یا در كنار آنها نماز خوانده و یا چراغ روشن كند، مشرك است همچنین اگر كسی به این بزرگواران متوسل شود و یا از آنها طلب شفاعت كند، آنها را با خدا شریك قرار داده است.

با توجه به اهمیت موضوع برآن شدیم تا مقداری برای آشنایی خوانندگان عزیز با فرقه وهابیت که در حال حاضر خود را سرمدار جهان اسلام معرفی می‌کند و برای اربابان خویش از هیچ جنایاتی با ریختن خون افراد بیگناه و مردم نمی‌گذرد و حال به فکر تخریب امکان مقدس اسلام افتاده است ودرصد این هستند که جای دشمن اسلام را عوض نمایند و مسلمانان را به جان یکدیگر اندازند، همان چیزی که دشمن سالها به دنبال آن است، متاسفانه با چهره اسلام معرف خشونت و... شده است. که دشمن نیز از این فرصت استفاده کرده و هر طوری شده می‌خواهد چهره آن را خشن و بی‌سواد، مخالف علم و... برای جهانیان معرفی کند و جایگزین برای خود در اذهان جهانیان گردد که متاسفانه با عملکرد ناصحیح این گروه ملحد بی‌دین و جنایت کار و خشن و کج‌فهم تا حدودی نیزموفق نیز شده است.

• وهابیت، مكتبی كه باید از نو شناخت
متاسفانه با سرمایه برخی از کشورهای عربی که سلطنت و پادشاهی خود را مرهون این فرقه ضاله می‌دانند، وهابیت یكی از نوظهورترین و تاثیرگذارترین باورها در بخش کمی از جهان اسلام شده است. داعیان و پیروان این مكتب به ظاهر اسلامی، در سراسر جهان در حال تبلیغ و نشر اسلام به روایت و قرائت خود (بی‌دینی، بی‌سوادی و خشک مقدس و جنایتکار) می‌باشند در سالها و دهه‌های اخیر، توفیقات فراوانی را به دست آورده‌اند. مراكز دینی بسیار فراوانی را در اقصی نقاط جهان با پولهای نفت و پشتیبانی اربابان خود (آمریکا جهانخوار) به راه انداخته و گاه به صورت جنبش‌های نظامی، سیاسی، اجتماعی و... نمود پیدا كرده و تاثیرات گسترده ای در سرنوشت جهان اسلام به خود اختصاص داده‌اند.

بیشتر جنبش‌های سیاسی در جهان عرب و حتی سایر نقاط جهان (از حجاز تا پاكستان، افغانستان و چچن) حداقل در قرن اخیر و به ویژه در بیست و اندی سال گذشته مانند: القاعده، اخوان المسلمون، طالبان، جماعت اسلامی مصر، التكفیر والهجره و... به طور مستقیم و یا غیر مستقیم با این بینش فكری مربوط شده اند.واز میسر اصلی خود منحرف وبجای برخورد با دشمن اسلام،در حال برخورد با جهان اسلام هستند.

• سر حلقه وهابیت در جهان اسلام
مؤسس وهابیت
بنیانگذار آیین وهابیت شیخ محمد بن عبدالوهاب است که او خود مبتکر این افکار نیست، بلکه مبتکر این اندیشه‌های باطل و خطرناک شخصی است به نام ابن تیمیه که در قرن هفتم می‌زیسته است. لذا بجاست که ابتدا با ابن تیمیه آشنا شویم سپس با شاگرد او محمد بن عبدالوهاب.
اگر چه عبدالوهاب قرن‌ها پس از ابن تیمیه زندگی می‌نمود و وهابیت نام و عنوان خود را از عبدالوهاب اخذ نموده است، اما ابن تیمیه، شاید نخستین و برجسته‌ترین عالم و دانشمند اسلامی سنی مذهبی بوده باشد كه اندیشه‌هایش قرن‌ها بعد مورد توجه عبدالوهاب قرار گرفته و مكتب وهابیت بر اساس بنیان‌های فكری او بنا شده است. لذا بررسی دیدگاه‌های ابن تیمیه نسبت به عبدالوهاب از اولویت برخوردار است.

ابن تیمیه کیست؟
ابن تیمیه در سال
۱۲۶۳ میلادی در حران از شهرهای تركیه كنونی كه زمانی در سرزمین تاریخی شام قرار داشت و اینك اثری ار آثارش باقی نمانده، به دنیا آمد و در سال ۱۳۲۸ میلادی بعد از ۶۵ سال مبارزه و تعلیم و تعلم وفات یافت.
او ابوالعباس احمد بن عبدالحلیم، معروف به ابن تیمیه و از علماء حنابله بود که در سال 728 ه وفات کرد، تولد او در سال 661 ه بوده است.(1)

ارزیابی افکار ابن تیمیه
ابن تیمیه نه تنها با نوشته‌ها و فعالیتهایش دردی را از جامعه اسلامی دوا نکرد، بلکه با مطرح کردن یک سری افکار خلاف عقاید عامه مسلمین و خلاف عواطف دینی و احساسات مذهبی مسلمانان اختلافات و جنایاتی را پایه ریزی کرد که تا امروز جهان اسلام را به تلاشی و تفرقه و ناهنجاری دچار کرده است.

استاد بزرگوار جناب آقای جعفر سبحانی در کتاب ارزشمند خویش «الوهابیة فی المیزان» می‌نویسد: چون نظرات او مخالف عقائد مسلمانان بود لذا علماء معاصرش درصدد جلوگیری از افکار انحرافی او برآمدند، و بر علیه او اعلام جنگ کرده حکم به فسق و انحرافش کردند، البته این واقعه بعد انتشار افکار ابن تیمیه بود.

این اعلام مخالفت به طور کلی در دو جبهه انجام شد:
1- تألیف کتب و نوشتن ردّ بر افکار و عقائد وی، که در این زمینه کتب زیادی نوشته شده، از قبیل، شفاءالسقام، نوشته
2- تقی الدین سبکی، و الصوائق الالهیه نوشته سلیمان بن عبدالوهاب.
2- صدور حکم و فتوی بر علیه وی، که از جمله می‌توان قاضی القضاة مصر «بدر بن جماعه» را نام برد، ایشان درباره ابن تیمیه و افکار او این چنین نوشته است: زیارت پیامبر صلّی اللّه علیه و آله یک سنت مستحب است و علماء بر آن اتفاق نظر دارند، و هر کس آن را حرام بداند لازم است علماء او را از این طرز تفکر بر حذر دارند، تا دست بردارد، و اگر قبول نکرد باید حبس شود و رسوای خاص و عام شود.(2)
حال تصور کنید شخصی که این ارزش افکارش است، خود سردمدار مکتبی شود؛ مکتبی که می‌خواهد در آینده بر حرمین و ام القرای اسلام حاکم شود، آنوقت چه مشکلاتی برای جهان اسلام ایجاد خواهد کرد!

رئوس مسائلی که ابن تیمیه مطرح کرده است:
بهتر است در اینجا رئوس مسائلی را که ابن تیمیه مطرح کرده برای خوانندگان عزیز یادآور شویم، این مسائل عبارت اند از:
1- باید خدا را با صفات خبریه و به همان معانی لغوی اش و بدون تصرف توصیف کرد، مانند استواء بر عرش، و اینکه دارای دست است؛ و دارای صعود و نزول است.
2- بار سفر بستن جهت زیارت پیامبر و تعظیم آن حضرت حرام است، و این بدان جهت است که منجر به شرک می‌شود.!!
3- توسل به اولیاء و صالحین حرام است.

4- استغاثه به اولیاء خدا و خواندن آنها حرام است.
5- بنا بر قبرها و تعمیر آنها حرام است.
6- بیشتر از آن فضائلی که در صحاح و سنن در حق علی و آل علی آمده صحیح نیست.(3)

با توجه به مسائلی که او مطرح کرده است، انسان به این نتیجه می‌رسد که ابن تیمیه درصدد محو تمام ارتباطات معنوی بین یک مسلمان و اولیاء خدا بوده است، خصوصاً ارتباط یک مسلمان با پیامبر اسلام صلّی اللّه علیه آله و اهل بیت گرامی اش، و این همان چیزی است که دشمنان از صدر اسلام و خصوصاً بعد از رحلت رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله در پی آن بوده اند.
البته ما در بحثهای آینده با لطف خداوند به تمامی مسائل ابن تیمیه که همان عقائد وهابیان است پاسخ کافی خواهیم داد، ولی اکنون در پی شناخت شخصیت ابن تیمیه هستیم.

محمد بن عبدالوهاب کیست؟
اکنون نوبت آن رسید که محمد بن عبدالوهاب، احیاگر افکار ابن تیمیه و مؤسس آیین وهابیت را نیز بشناسیم.
محقق بزرگوار استاد سبحانی می‌نویسد: بعضی‌ها مثل زینی دحلان معتقدند که محمد بن عبدالوهاب در سال 1111 هـ متولد شده و در سال 1207 هـ وفات یافته است که با این حساب سن او هنگام وفات 96 سال بوده است.

محل تولد محمد بن عبدالوهاب
طبق نقل استاد سبحانی، محل تولد شیخ محمد بن عبدالوهاب در روستائی به نام، از توابع «نجد» بوده است.(5)
سالی که نکوست از بهارش پیداست.

محمد بن عبدالوهاب از همان اوان جوانی و ابتدای تحصیلات خود آثار انحراف فکری را با خود حمل می‌کرد، تا جائیکه اساتید او و همین‌طور پدر و برادرش که خود از علمای دین بودند، نشانه‌های گمراهی را او مشاهده می‌کردند.

میرزا ابوطالب اصفهانی که خود معاصر محمد بن عبدالوهاب بوده گوید: او ابتدا از محضر علماء مکه و مدینه استفاده کرد و آنان در وی آثار گمراهی را مشاهده می‌کردند، پدرش عبدالوهاب از علماء صالح بود، او نیز آثار گمراهی را در فرزندش مشاهده می‌کرد و او را سرزنش می‌کرد، و مردم را نیز از او برحذر می‌داشت، برادرش شیخ سلیمان نیز با او مخالف بود و کتابی نیز در ردّ او نوشت، او در ابتدا شوق وافر داشت در مطالعه اخبار مدعیان نبوت مثل مسیلمه کذّاب...(6)

نام مذهب محمد بن عبدالوهاب:
شاید خوانندگان عزیز تا به حال این سؤال در ذهنشان خطور کرده باشد که اگر مؤسس آیین وهابیت محمد بن عبدالوهاب است چرا این آیین به نام او نامگذاری نشده است و به نام پدرش نامگذاری شده است
اینک جواب این سؤال: استاد سبحانی در کتاب آیین وهابیت ص 5 می‌گوید: ....علت اینکه این مسلک را به نام خود شیخ «محمد» نسبت نداده‌اند یعنی محمدیة نگفته‌اند، این است که مبادا پیروان این مذهب نوعی شرکت با نام پیامبر صلّی اللّه علیه و آله پیدا بکنند و از این نسبت سود استفاده نمایند(7)

را به وجود آورد و با همدستی قدرت طلبان و صاحبان نخوت جاهلی و وعده تسلط، توانست اندیشه وهابیت را انتشار داده آن را حاکم کند.
استاد سبحانی در کتاب الملل و النحل می‌نویسد: در سال 1160 محمد بن عبدالوهاب وارد درعیه شد، در آن زمان محمد بن سعود جدّ ال سعود در آنجا حاکم بود، آن دو با هم قرارداد همکاری بستند، محمد بن عبدالوهاب وعده تسلط و حکومت بر سرزمین «نجد» و حومه را به ابن سعود داد و همینطور وعده غنائم سرشار، در مقابل ابن سعود نیز باید مجال را جهت نشر افکار محمد بن عبدالوهاب باز کند، تا برنامه‌های خود را آن طور که می‌خواهد پیاده کند، و دعوت خودش را مطرح کند.(9)


آیا ابن تیمیه سلفی است؟
دلباختگان ابن تیمیه یا بهتر بگوییم «مگسان جمع شده گرد شیرینی» که دنیای خویش را در دوستی او می‌جویند سعی بر آن دارند که او را سلفی معرفی کنند، ولی این تهمتی است که هرگز و به هیچ وجه واقعیت ندارد.
استاد سبحانی در کتاب الملل و النحل خویش این چنین آورده است: اگر سلفیه را یک مذهب و مسلک هم بدانیم آن عبارت است از عدم تخطی از روش سلف صالح در طی 7 قرن، لکن آراء و افکار ابن تیمیه درست در طرف خلاف آراء و افکار سلف صالح است، چرا زیرا در طی قرن‌ها مسلمانان قبر پیامبر را احترام می‌کرده اند و آن را زیارت می‌کرده اند و هیچگاه زیارت قبر رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله شرک محسوب نمی‌شده و اصلاً زیارت قبر آن حضرت و قبور اولاد و همسران او بدان جهت بود که او پیامبر توحید است، با این حال ابن تیمیه این سیره باقی مانده از صحابه را مخالفت می‌کند.

از این گذشته، مسلمانان از صدر اسلام، تا زمان ابن تیمیه به پیامبر و آثار آن حضرت تبرک می‌جسته اند و این را شرک نمی‌دانسته اند، تا جائیکه شیخین وصیت کردند که در کنار پیامبر دفن شوند، چون برای مکانی که پیامبر صلّی اللّه علیه و آله در آن دفن شده بود شرافت قائل بودند.
از طرفی سلف صالح، هم در زمان حیات پیامبر صلّی اللّه علیه و آله و هم بعد از رحلت آن حضرت به آن حضرت استغاثه می‌جسته اند و از آن حضرت طلب استغفار می‌کردند و هیچ یک این را شرک نمی‌دانسته اند، ولی ابن تیمیه استغاثه و توسل به پیامبر را انکار کرده با این حال خود را سلفی می‌داند(4)
آیا این یک تهمت نیست که ما ابن تیمیه را سلفی بدانیم، آیا این مصداق «کوسه و ریش پهن» نیست!!
این بود مختصری پیرامون شناخت ابن تیمیه.

پاره‌ای از افکار و اصول اعتقادی ابن‌تیمیه به شرح ذیل است:
1- پروردگار ما که منزه است از گفته‌های ستمگران و نادانان؛ در مکان رفیع و بلندی قرار دارد، همواره در حال تغییر و تحول از حالی به حال دیگر است و همچون ما گاهی غضبناک و گاهی مسرور، گاهی متحرک و گاهی ساکن است.؟!! (العیاذ بالله)
2-خداوند همچون آفریدگانش از اجزاء و اموری ترکیب‌شده و مانند تمام ترکیب‌شدگان نیازمند به اجزاء خود است.؟!! (العیاذ بالله)
3- خداوند جسم است و دارای جهت و سوی خاصی است و از جایی به جای دیگر انتقال می‌یابد و ذات مقدس او به اندازه عرش است نه بزرگ‌تر و نه کوچک‌تر؛؟!! (العیاذ بالله)
» بالاتر است خداوند از این نسبت‌های زشت و از این کفر واضح، خداوند او و پیروانش را ذلیل کرده و هم عقیده‌های او را پراکنده گرداند.» «آمین»
4- آتش جهنم نابود خواهد شد و حرارتش از بین خواهد رفت. ؟!!
5- پیغمبران از گناه معصوم نیستند. ؟!!
6-پیغمبر اسلام ص رتبه و مقام ویژه‌ای که قابل احترام باشد ندارد؛ اعتبار و توسل و واسطه‌گری بین خدا و آفریدگان را ندارد. ؟!!
7- هر کسی که به قصد زیارت قبر او عازم سفر شود معصیت کرده، و بنابراین سفر او سفر معصیت است و نماز چنین فردی سفری، کوتاه نمی‌تواند باشد. ؟!!

توسل به قبر احمد بن حنبل به حکایت ابن جوزی شاگرد ابن تیمیه متفکر وهابیت:
ابن جوزی در مناقب احمد بن حنبل از عبدالله بن موسی حکایت می‌کند:من وپدرم در یک شب تاریک برای زیارت احمد بیرون رفتیم. در آن هنگام آسمان تاریک تر شد. پدرم گفت:پسرم بیا به وسیله این عبد صالح (ابن حنبل) به خداوند متوسل بشویم تا او راه را برای ما روشن سازد چرا که من از سی سال تاکنون هر وقت که به او متوسل می‌شوم حاجتم برآورده می‌شود. مناقب احمد (ابن جوزی) ص (
۲۹۷)
برخی از جنایات فرقه ضاله وهابیت در گذشته وحال:
جنایات وهابیان در كربلا و نجف و سایر بلاد عراق
در سالروز عید غدیر در هیجدهم ذیحجه سال 1216 هجری قمری امیر سعود بن عبد العزیز وهابی با سپاهی متشكل از بیست هزار مرد جنگی به شهر كربلا حمله ور شد.
كربلا در این ایام در نهایت شهرت و عظمت بود و زائرین ایرانی و ترك و عرب بدان روی می‌آوردند.
«سعود» پس از محاصره شهر سرانجام وارد آن گردید و كشتار سختی از مدافعین و ساكنین و زنان و كودكان آن نمود و برخی عدد كشته شدگان را یكصد و پنجاه هزار تن!
نوشته اند و می‌گویند جوی خون در كوچه‌های كربلا به راه افتاد و جالی این كه اسم این كار را «جهاد فی سبیل الله» و مبارزه بار نشر توحید می‌گذارند!

• پس وهابی‌ها حرم مطهر حسین بن علی علیه السلام فرزند حضرت زهرا دختر پیامبر را ویران نموده و ضریح مبارك آن حضرت را از جای خود كندند و … حبیب بن مظاهر را سوزاندند و تمام ذخائر و نفائس حرم حسینی را چپاول كرده و اسبانشان را در صحن حرم مطهر بستند و در حرم شریف قهوه دم كردند و آن چنان در حرم مطهر،فساد و ویرانی بار آوردند كه فاجعه كربلا و حادثه روز حره و كردارهای بنی امیه و متوكل عباسی تكرار شد.
كربلا پس از این حادثه به وضعی درآمد كه شعرا برای آن مرثیه می‌گفتند.وهابیها در مدت متجاوز از دوازده سال،گاه و ناگاه به شهر كربلا و اطراف و همین طور به شهر نجف حمله می‌كردند و غارت و كشتار می‌نمودند.

وقایع كربلا را بسیاری از مورخان شرق و غرب و حتی مورخان سعودی نوشته اند.می توانید به كتابهای تاریخ المملكه العربیه السعودیه،عنوان المجد فی تاریخ نجد،تاریخ العربیه السعودیه نوشته دانشمند مشرق«ناسی لیف»و مفتاح الكرامه سید جواد عاملی و كتب دیگری مراجع فرمایید.
- در نهم ماه صفر در سال 1221 شبانگاه قبل از صبح،وهابیان به نجف حمله كردند و اهالی نجف را غافلگیر نمودند حتی برخی از وهابیان از دیوار سور نجف بالا آمدند و نزدیك بود شهر نجف را متصرف شوند و حرم شریف امیرالمؤمنین علی علیه السلام را تخریب نمایند كه از امیرالمؤمنین علی علیه السلام كرامات آشكار شد و معجزات روشن ظاهر گشت و از سپاهیان وهابی بسیاری كشته شدند و ناامید برگشتد.

در جمادی الثانی سال 1222 وهابیان به بیست هزار جنگجو ـ بلكه بیشتر ـ شبانه به نجف حمله كردند ولی با مقاومت مردم روبرو شدند و به شهر حله حمله كردند و سپس به كربلا حمله نمودند و این شهر را در روز روشن محاصره كردند.اهالی كربلا پشت دروازه شهر مقاومت كردند كشته‌ها دادند و از دشمن نیز بكشتند و سرانجام وهابیان بازگشتند و در عراق فساد و تباهی راه انداختند.

• در شعبان و رمضان 1225 وهابیان غزه،كه توانایی حمله به شهرهای نجف و كربلا را نداشتند،اطراف نجف اشرف و كربلا را احاطه كرده و راه‌ها را بستند و در امتداد دو فرسنگ یا بیشتر از كوفه تا كربلا زائرین را محاصره كرده بودند و زائرین امام حسین و امیرالمومنین علی علیه السلام را كه از زیارت نمیه شعبان به وطن‌های خود باز می‌گشتند اموالشان را غارت نموده و به قتل می‌رساندند.
• در سالهای 1345 و 1346 نیز بارها وهابیان به نواحی مختلف عراق حمله برده و قتل و غارت می‌كردندو گوسفندان و احشامشان را می‌گرفت و خودشان را هم كشتار می‌كردند.سرانجام كار به جایی كشید كه عراقی‌ها به دولت انگلیس شكایت كرده و گفتند یا شما جلوی وهابیها را بگیرید و یا ما خود شخصا از خویشتن دفاع كنیم كه در پایان هواپیمای لشكر عراق وهابیان را عقب راند.

• در روز عاشورای 1425 هجری قمری وهابیان با نام گروه القاعده با انفجارهای متعدد در كربلای معلی ما بین صفوف عزاداران حسینی فاجعه كربلا را تكرار نمودند كه باعث به شهادت رسیدن تعداد زیادی از عزاداران اعم از مرد و زن و بچه شد.
• در روز 25 رجب 1426 هجری قمری مصادف با شهادت امام موسی كاظم علیه السلام وهابیان با نام گروه القاعده با پخش غداهای مسمون و ایجاد ترس و رعب و انفجارات متعدد در كاظمین ما بین صفوف عزاداران امام موسی كاظم جنایت دیگری را مرتكب شدند كه باعث به شهادت رسیدن حدود 1500 نفر اعم ا ز مرد و زن و بچه شد.

• پس از اشغال عراق توسط امریكا و متحدانش،وهابیان از این فرصت ایجاد شده توسط اربابانشان استفاده كردند و برای اقامه اعتقادات شومشان و ضربه زدن به اسلام و ایجاد تفرقه بین مسلیمن بارها و بارها مردم مظلوم عراق اعم از شیعه و سنی ما عرب و كرد،زن و مرد،بزرگ و كوچك،پیر و جوان را هدف اقدامات تروریستی خود قرار داده اند و آنها را به خاك و خون كشیده اند به حدی كه قلم از ذكر آنها ناتوان و شرمسار است.جنایت وهابیان در حج و تعطیلی حج
در سال 1219 به سبب فتنه و آشوبهایی كه وهابیان در مسیر حجاج و عرفات ایجاد كرده بودند و محاصره مكه توسط وهابیان حتی یك تن از حجاج نتوانستند به زیارت كعبه بیایند.
در سال 1220 هجرق قمری كه وهابیها بر مكه تسلط پیدا كرده بودند عراقی‌ها از حج و زیارت خانه خدا ممنوع شدد.
در سال 1221 نماینده وهابی‌ها نزد سرپرست حجاج شامی آمده و گفت:به شرط عدم همراه داشتن محمل اجازه ورود به مكه و انجام حج را خواهید داشت و در نتیجه حاجیان شامی از همان محل به شام برگشتند و آن سال حج را برگزار نكردند.

در سال 1221 محمل مصری‌ها به دست سعود حاكم وهابی‌ها آتش زده شد و پس از پایان برنامه حج كسی از طرف سعود ندا در داد كه سال دیگر كسی كه ریش بتراشد نباید به حج بیاید و ضمنا این آیه قرآن را خواند «یا أیها الذین آمنوا انما المشركون نجس فلا یقربوا السمجد الحرام بعد عامهم هذا» ترجمه: ای مؤمنان بدانید كه مشركان پلیدند پس از این سال دیگر به مسجد الحرام نزدیك نشوند.و از همین سال كاروان حج شامی‌ها و مصری‌ها و به طور كلی غیر از وهابیان به اتهام شرك از اقامه حج و زیارت خانه خدا ممنوع شدند.
بنابراین كاروان حجاج عراقی از سال 1220 و كاروان حجاج شامی از سال 1221 و كاروان مصر از سال 1222 قطع گردید.بدین ترتیب برنامه حج از عراق چهار سال،از شام سه سال و از مصر دو سال قطع شد تا اینكه در سال 1224 هجری قمری نخستین دولت سعودی و وهابی سرنگون شد و مدینه منوره و مكه معظمه از آلودگیهای وهابیان پاك شد و حج آزاد گشت.

به واسطه حمایت‌های انگلیس مجددا با تشكیل دومین دولت سعودی و تسلط مجدد وهابی‌ها بر مدینه منوره و مكه معظمه در سال 1924.م محدودیت‌هایی برای حجاج ایجاد شد.
در سال 1341 وهابیان با حجاج یمنی كه خلع سلاح بودند روبرو شدند و به آنان امان دادند ولی بعدا خیانت كرده و وقتی كه به كوه رسیدند از كوه بالا رفته و دهانه توپ‌ها را به سوی حجاج یمنی گرفته و تمامی حجاج را كه هزار نفر بودند كشتند.
در سال 1343 هجری قمری به دلیل جنگ میان وهابیان و اهالی مكه و جده در این سال نیر برنامه حج كاملا تعطیل گشت.

6 ذی الحجه ـ در سال 1344وهابیان به دلیل حرام دانستن برخی اعمال حجاج مصری در منی، مصریان را به سنگ بسته و عده ای از حجاج مصری را كشتند.
در سال 1407 وهابیان به حجاج ایرانی و سوریه ای و لبنانی،در ایام حج و در مكه ـ حرم امن الهی ـ به جرم سر دادن فریاد برائت از مشركین و كفار حمله كردند و كشتار فجیعی از حاجیان در حال احرام و در حرم امن الهی كردند و مكهاین حرم امن الهی را بر شور اربابان انگلیسی و امریكایی خود ناامن نمودند و ایرانیان را عزادار و قلب مسلمانان آزاده جهان را جریحه دار نمودند و ایرانیان را به مدت 3 سال از به جا آوردن اعمال حج محروم نمودند.

وهابیان را در تعطیلی حج و كشتار حجاج نباید سرزنش كرد چرا كه آنان فقط به قولی كه محمد بن عبد الوهاب به … و انگلیسی‌ها در مانع شدن مردم از حج داده است عمل می‌كنند!!!


تعدادی از جنایات وهابیان در مراکز مذهبی ودینی ما مسلمانان

جنایات وهابیان در مكه
در هشتم ماه محرم سال 1218 وهابیان سرانجام با تهدیدات و ادعات فراوان وارد مكه معظم شدند و تمامی مسلمانان و اهالی مكه را كافر خواندند مادامی كه به فرقه ضاله وهابیت نپیوندند و عصر همان روز سعود حاكم وهابی‌ها گفت:فردا این قبه و بارگاه‌ها و این بت‌هایی را كه درست كرده اید بدست خود ویران كنید تا برای شما جز خدا معبودی نماند. صبح فردا وهابیان متحجر و خرافی به همراه مردم مكه كه از ترس وهابیان را همراهی می‌كردند،بیل و كلنگ به دست راه افتادند و گنبدهای زیادی را كه در گورستان مقلی بود با خاك یكسان كردند آن گاه گنبد زادگاه حضرت رسول و فاطمه زهرا و گنبد و بارگاه حضرت خدیجه ام المؤمنین و عبد المطلب و حضرت ابوطالب را خراب كردند.در تاریخ حیرتی آمده:«وهابیان گنبد روی زمزم و نیز گنبدهایی را كه در اطراف كعبه قرار داشت ویران كردند.»

وهابیان تمام مكانهایی را كه مزار صالحان در آنها قرار داشت جستجو كردند و آنها را خراب نمودند.آنان موقع خراب كردن سرود می‌خواندند و طبل می‌زدند و آواز می‌خواندند و در دشنام به صاحبان قبرها ره افراط می‌سپردند و می‌گفتند: «ان هی الا اسماء سمیتموها» یعنی این‌ها نام‌هایی است كه شما از پیش خود در آوردید. حتی گفته شده آنها روی قبر سید محبوب بول كردند! سه روز نگذشت كه تمام آثار و اماكن تاریخی اسلام كه بیانگر فرهنگ و تمدن درخشان اسلامی بود ویران شد و از برگزاری نمازهای متعدد در مسجد الحرام جلوگیری به عمل آمد و ذكر صلوات بر پیامبر و ذكر یا ارحم الراحمین پس از اذان جلوگیری نمودند و به علمای مكه دستور دادند كه عقاید و كتابهای محمد بن عبدالوهاب را بر مردم تشریع نموده و كتاب «كشف الشبهات»او را تدریس نموده و مخالفت نمودند و بر مردم مكه جور و ستم فراوان روا داشتند و بر اثر همین اذیت و آزارها سرانجام مردم مكه با كمك شریف غالب (والی جده) توانستند وهابی‌ها را از مكه بیرون برانند ولی مجددا وهابیان در سال 1219 ق با چند گروه از نواحی مختلف به سوی مكه معظمه حمله ور شده،شهر مكه را به محاصره خود درآوردند. در این محاصره كه ماه به طول انجامید، اهالی مكه فشارهای طاقت فرسایی را متحمل شدند به صورتی كه در اوایل محاصره، گوشت پرندگان چون كبوتر، در اواسط گوشت حیواناتی چون گربه و سگ و در اواخر گیاهان و برگ درختان به عنوان رفع گرسنگی مورد استفاده قرار می‌گرفت تا بدانجایی رسید كه مردم از ترس اینكه مبادا وهابیان بر آنها تسلط پیدا كنند، از شدت گرسنگی می‌مردند؛ برخی همین طور كه راه می‌رفتند می‌افتادند و می‌مردند و مرده بچه‌ها كوچه‌ها را پر كرده و حتی صف اول نماز جماعت در مسجد الحرام به دشواری پر می‌شد و سرانجام اهالی مكه ناچار به امضای مصالحه با وهابیان در سال 1220 هجری قمری شدند و وهابیان تا سال 1224 هجری قمری بود مكه تسلط داشتند و در این مدت اذیت‌های فراوانی را بر مردم مكه روا داشتند.از دانشمندان اهل سنت توسط وهابیان بی دلیل به شهادت رسیدند و بسیاری از اعیان و اشراف بدون هیچ اتهامی به دار آویخته شدند و هر كه در اعتقادات مذهبی ثابت قدم بود به انواع شكنجه‌ها تهدید می‌شد و در مدت این چهار سال حج تعطیل شد تا اینكه دولت عثمانی به كمك اهالی مكه آمده و در سال 1224 هجری قمری سرزمین مقدس مكه را از لوث وهابیان جنایتكار پاك نمود.

مجددا با حمایت‌های سخاوتمندانه نیروهای انگلیسی وهابیان در سال 1343 وارد شهر مكه شدند و جنایات خود را از سر گرفتند و در همان سال برنامه حج تعطیل گشت و در سال 1344 وهابیان برخی از اعمال حجاج مصری را در منی حرام دانسته و آنها را به سنگ، بستند و عده ای از حجاج مصری را در منی كشتند.
6 ذی الحجه در سال 1407 وهابیان حجاج ایرانی و حجاج آزاده دیگر كشورها را به جرم سر دادن فریاد برائت از مشركین در مكه به خاك و خون كشیدند و حرم امن الهی را به دستور اربابان خود(آمریكا و انگلیس و اسرائیل)با خون حجاج رنگین نمودند.

جنایات وهابیان در مدینه
در سال 1220 سعود حاكم وهابی‌ها پس از تصرف مكه دو گردان وهابی به قصود مدینه به سوی دار الهجره رسول اكرم گسیل داشت و نامه ای برای اهالی مدینه فرستاد كه آنان را به اطاعت از خود ترغیب نماید ولی اهالی مدینه بر اثر جنایات وهابیان در طائف دچار وخشت شدند و به نامه سعود بن عبد العزیز جواب ندادند و در نتیجه سپاهیان وهابی مدینه را محاصره نمودند و راههای ورودی مواد غذایی و بشر چشمه«زرقا»را و یران نمودند و بدین ترتیب اهالی مدینه را دچار قحطی، گرانی و بی آبی نمودند و پس از ماهها اهالی مدینه مجبور به تسلیم و قبول شرایط وهابیان شدند ولی هرگز از ظلم و تعدی وهابیان رهایی نیافتند.

در سال 1221 وهابیان كلیه جواهرات و اشیای گرانبهای حرم مطهر پیامبر و حرم مطهر ائمه بقیع علیهم السلام را به غارت بردند آنان سه عدد قرآن نفیس چهار صندوق مملو از جواهرات مرصع به الماس و یاقوت گرانبها به غارت بردند و از جمله اشیای غارت شده عبارت بود از چهار عدد شمعدان زمردین،كه به جای شمع در آنها یك قطعه الماس شب‌ها و درخشنده بود سیصد دانه مروارید بزرگ،یك پارچه سنگ زمرد بزرگ،یك ظرف طلا و حدود صد قبضه شمشیر با غلاف‌های مطلا به طلای خالص و مرصع به الماس و یاقوت با دسته‌هایی از زمرد و پشم و با آهنی از «موصوف»كه نام خلفا و شاهان گذشته روی آنها كنده كاری شده بود كه ابدا نمی‌شد آنها را قیمت گذاری كرد.

وهابیان پس از این عمل قبیح مردم را از زیارت قبر پیامبر منع و جلوگیری نمودند و بسیاری از گنبد و بارگاههایی را كه در شهر مدینه و بقیع بود ویران كردند و در سال 1221 زوار شامی و در سال 1222 زوار مصری از زیارت مدینه منوره و حرم پیامبر اكرم ممنوع شدند.
سرانجام وهابیان پس از چهار سال قتل و غارت جور و ستم بر اهالی مدینه با حمله عثمانیها از بین رفتند.

ولی متأسفانه مجددا در سال 1343 هجری قمری وهابیها با حمایتهای بی دریغ و سخاوتمندانه انگلیسی‌ها به مدینه منوره وارد شدند و با گرفتن فتوای زور از علمای مدینه بر جواز ویران كردن قبور و زیارتگاه‌ها در هشتم شوال 1343 هجری قمری تمامی گنبدها و بارگاه‌ها و ضریح‌هایی كه در مدینه و اطراف آن بود ویران كردند از جمله ویرانی‌ها وهابی‌ها در مدینه عبارتند از خراب كردن گنبد و بارگاه حضرت عبدالله پدر رسول الله و حضرت آمنه مادر رسول الله و مزار همسران پیامبر و مزار اسماعیل بن جعفر الصادق و دیگر بزرگان و حتی گنبد مرقد مطهر نبوی را هم به توپ بستند و از همه این موارد دردناكتر تخریب گنبد و بارگاه مضاجع مطهره ائمه بقیع علیهم السلام و اهل بیت رسول الله بود وهابیان حتی دیوارها و صندوق و ضریحی را كه روی قبرهای شریف قرار داشت و برای آن هزار ریال مجیدی صرف شده بود.
كاملا از بین بردند و از این زیارتگاه جز تلی از سنگ و خاك باقی نگذاشتند. و 8 شوال 1343 هجری قمری به خاطره ای تلخ و دردناك برای جهان تشیع تبدیل گشت.

تخریب آثار تاریخی و باستانی اسلام
اینك جهت رعایت اختصار توجه خوانندگان ارجمند را به فهرست برخی از آثار و اماكن تاریخی اسلام كه بیانگر فرهنگ و تمدن اسلامی بود و به واسطه تحجر و كوته فكری فرقه ضاله وهابیت ویران شده جلب می‌كنیم:
• بارگاه آمنه بنت وهب مادر پیامبر گرامی اسلام
• بارگاه ام المؤمنین حضرت خدیجه كبری بنت خولید علیها السلام.
• بارگاه و مسجد حضرت حمزه سیدالشهداء در احد
• بارگاه حضرت ابوطالب پدر گرامی امیرالمؤمنین
• بارگاه حضرت عبدالمطلب جد پیامبر گرامی اسلام و امیرالمؤمنین
• بارگاه حضرت حوا در جده
• بارگاه حضرت عبد الله پدر پیامبر در مدینه
• بیت الاحزان،خانه ای كه حضرت زهرا علیها السلام در آنجا در سوگ پدرش می‌گریست.
• مسجد سلمان در مدینه منوره
• خانه حضرت زهرا علیها السلام در كوچه حجر در مكه مكرمه
• جایگاه نفس الزكیه در مدینه منوره
• خانه رسول الله در مدینه،خانه ای كه حضرت هنگام هجرت به مدینه در آنجا مستقر شد.
• خندقی كه مسلمانان در جنگ خندق حفر نمودند
• بارگاه پیامبر خدا،یسع علیه السلام،در روستای اوجام در قطیف
• مسجد جوانان در احساء،دومین مسجدی كه پس از مسجد رسول الله در آن نماز جمعه برگزار شد.
• مسجد عباس بن علی در روستای مطیرفی در احساء
• زادگاه پیامبر اسلام،خانه ای كه در آن پیامبر گرامی اسلام در شعب هواشم در مكه مكرمه متولد شد
• خانه ام المؤمنین حضرت خدیجه بنت خویلد در مكه مكرمه
• مسجد الشمس در مدینه منوره محل یكی از معجزات بزرگ رسول خدا
• خانه حمزه بن عبد المطلب عموی گرامی پیامبر
• خانه ارقم، كه پیامبر و یارانش در آغاز بعثت در آن گرد می‌آمدند
• بارگاه شهدای بدر و جایگاهی كه برای پیامبر در غروه بدر نصب نمودند
• خانه حضرت علی علیه السلام كه امام حسن و امام حسین علیهم السلام در آن متولد شدند
• دیوار اطراف شهر مدینه منوره
• خانه حضرت امام جعفر صادق در مدینه منوره
• محله بنی هاشم در مدینه منوره
• مسجد تنبه الوداع
• مسجد البغله و بسیاری دیگر از بقاع متبركه و اماكن مقدسه
• قبرستان المعلی در مكه مكرمه كه بارگاه و مقبره برخی از اهل بیت علهیم السلام و یاران پیامبر در آن قرار دارد.
• نشانه ورود و خروج فاطمه بنت اسد مادر امیرالمؤمنین پس از تولد آن حضرت از كعبه
• بارگاه‌های متعدد در قبرستان بقیع
• بارگاه ملكوتی ائمه بقیع علیهم السلام

نكته قابل توجه اینكه این ویرانگری‌های آثار تاریخی اسلام در حالی صورت می‌گیرد كه رژیم سعودی و وهابیان از آثار یهودیان در مدینه منوره حافظت و نگهداری می‌كنند؛ و با نصب تابلوهای هشدار دهنده مردم را از نزدیك شدن به آنها باز می‌دارند.


یكی از مهمترین مفتیان سعودی، شخصی مشهور به «بن‌باز» بود كه برخی از او به عنوان پدر همسر ملك‌فهد یاد می‌كردند كه نزدیك به بیست سال مفتی عربستان سعودی بود.

امروزه روی کره زمین، تقریبا هیچ كسی نیست که به کرویت و دوران بودن آن باور نداشته باشد، اما «عبدالعزیز بن عبدالله بن‌باز»، مفتی پیشین عربستان سعودی، از معدود افرادی بود که هرگز چرخش و کرویت زمین را نپذیرفت، و حتی فیلم مستندی را که فضانوردان در این زمینه تهیه کرده‌ بودند، نیز ندید.

انتشار جدید تعدادی از فتواهای عجیب در اینترنت مانند فتوای شیر خوردن بزرگسالان برای محرمیت (در محیط کاری) و فتوای تخریب اماکن مقدسه شیعیان که موجب شگفتی بسیاری از مردم جهان، از جمله اهل سنت شد، در واقع، تنها فتواهای عجیب برخی از علما در کشورهای عربی نیست، بلكه صدور این‌گونه فتواها، سابقه طولانی به ویژه در سلفی‌ها دارد.

اكنون نیز این چند فتوای تازه یک‌ بار دیگر خاطره فتواهای عجیب این عده از مفتیان را در کشورهای همسایه ایران ـ در نیم قرن اخیر ـ زنده کرد؛ مانند فتوای حرام بودن خرید و فروش گل، حرام بودن تقدیم گل به دوستان و یا بردن آن برای عیادت از بیماران، حرام بودن رانندگی زنان، حرام بودن تصویربرداری، حرام بودن عکس یادگاری، حرام بودن شکل و تصویر، مجسمه و پیکره، حرام بودن وسایل تزیینی و دکوربندی، حرام بودن اینترنت و چت، حرام بودن بازی فوتبال، حرام بودن شناسنامه و کارت شناسایی برای زنان، حرام بودن آب یخ و بستنی و... و کافر دانستن هر کس که به میخکوب بودن و سکون زمین باور نداشته باشد و کافر دانستن شیعه در فتواهای شماره 7308 و شماره 1661 از سوی کمیته دایمی پژوهش‌های علمی و فتواهای عربستان و ... .
 


از میان فتاوی این کمیته برای نمونه، فتوای میخکوب بودن زمین از سوی کسی که به کفر شیعه فتوا داده، چنین است:

مفتی اعظم (سابق) عربستان «عبدالعزیز بن عبدالله بن‌باز»: «اعتقاد به دوران یا چرخش زمین باطل است و کسی که به این فرضیه باور داشته باشد، کافر است، برای این‌که این فرضیه با قرآن کریم «والجبال أوتادا» و قوله جل و علا «والى الأرض كیف سطحت» منافات دارد.

تفسیر روشن آیه این است که زمین کروی نیست و نمی‌چرخد و این روشن است، اما البته تنها در صورت غضب خداوند، می‌تواند چرخش یا حرکت داشته باشد، كما فی قوله سبحانه: «أَأَمِنْتُمْ مَنْ فِی السَّمَاءِ أَنْ یَخْسِفَ بِكُمُ الْأَرْضَ فَإِذَا هِیَ تَمُورُ أَمْ أَمِنْتُمْ مَنْ فِی السَّمَاءِ أَنْ یُرْسِلَ عَلَیْكُمْ حَاصِبًا فَسَتَعْلَمُونَ كَیْفَ نَذِیرِ ». و وَقَوْله «وَجَعَلْنَا فِی الْأَرْض رَوَاسِی »؛ یعنی زمین را با کوه‌ها، میخکوب كرده‌ایم تا به حرکت درنیاید و آرامش مردم برهم نخورد».

«وقد ذكر الله سبحانه أن الشمس والقمر یجریان فی فلك»؛ یعنی خداوند از حرکت خورشید و ماه خبر داده است و اگر زمین نیز بر محور خود می‌چرخید، خداوند از آن خبر می‌داد، اما خداوند از حرکت کردن زمین خبری نداده است. بسیاری از علمای دانش ستاره‌شناسی گفته‌اند: زمین می‌چرخد و خورشید ثابت است، این اقوال کفرگویی و انکار کتاب و سنت سلف صالح است.

بن‌باز همچنین گفته است: هنگامی که جوان بودم و چشمان قدرتمندی داشتم با چشمان خودم به خورشید نگاه می‌کردم و حرکت خورشید را می‌دیدم. پس اگر زمین در حال حرکت باشد، چگونه ما آن را حس نمی‌کنیم و در آرامش هستیم؟ پس چگونه کشتی‌های بزرگ در دریاها حرکت می‌کنند و چپ نمی‌شوند؟

عبدالكریم بن صالح الحمید نیز در كتابش «هدایة الحیران فی مسألة الدوران»، (ص 12ـ 32 ) با دفاع از این فتوا به نقض نظریه چرخش زمین پرداخته و نوشته است: برخی علوم و فرضیه‌ها فاسد و تباه‌گر و ملحدانه است؛ از جمله این اعتقادات، باور به کروی بودن و چرخش زمین است... و باور به دوران زمین، خطایی بسیار بزرگتر از نظریه جهش و تکامل انسان از میمون است ». ص 33: «كل دلیل من الكتاب والسنة على دوران الأرض فهو تأویل باطل».

همچنین «ابن عثیمین» در کتاب «مجموع فتاوى و رسائل محمدبن صالح العثیمین»: (ج / 3 الفتوى شماره 428 صفحه 153)، به معلمان اخطار می‌دهد که از تدریس آن بخش از درس علوم و جغرافیا که از حرکت زمین سخن گفته می‌شود، خودداری کنند، چون این مطلب باعث مفسده و گمراهی دانش‌آموزان است.

پس  امید است ضمن آشنایی با افکار وعقاید وجنایتهای این گروه منحرف وملحد شما نیز به معرفی ان بپردازید تا ضمن معرفی چهره آن بتوانیم گمراهان را نیز نجات دهیم ما امروز وظیفه سنگینی داریم دفاع از اسلام ناب محمدی (ص) که متاسفانه اینها می‌خواهند چیز دیگری را از اسلام به جهان نشان دهند خشونت و... در حالی که دین اسلام دین رحمت و رئوفت است.

 

 

درباره وبلاگ
آخرین مطالب
نـــوای سایت


http://s1.picofile.com/shiat/giv.gif
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مرجع تمامی وبلاگ نویسان جوان


قرآن آنلاین
http://s1.picofile.com/shiat/giv.gif


ابزار مذهبی وبلاگطراح قالب