تبلیغات
شهدای کربلای ایران-فیروزآباد فارس - آثار و نتایج نهضت عاشورا

 

شهادت مظلومانه سید الشهدا و یارانش در كربلا،تأثیر بیدارگر و حركت آفرین داشت و خونى تازه در رگهاى جامعه اسلامى دواند و جو نامطلوب را شكست و امتدادهاى آن حماسه،در طول تاریخ،جاودانه ماند.حتى در همان سفر اسارت اهل بیت نیز تأثیرات سیاسى این حادثه در اندیشه‏هاى مردم آشكار شد.گروهى از اسرا را كه به شام مى‏بردند، چون به تكریت رسیدند،مسیحیان آنجا در كلیساها جمع شدند و به نشان اندوه بر كشته شدن حسین«ع»،ناقوس نواختند و نگذاشتند آن سربازان وارد آنجا شوند.به شهر«لینا»

نیز رسیدند.مردم آنجا همگى گرد آمدند و بر حسین و دودمانش سلام و درود فرستادند و امویان را لعن كردند و سربازان را از آنجا بیرون كردند.چون خبر یافتند كه مردم«جهینه»

هم جمع شدند تا با سربازان بجنگند وارد آن نشدند.به قلعه«كفر طاب»رفتند،به آنجا نیز راهشان ندادند.به حمس كه وارد شدند،مردم تظاهرات كردند و شعار دادند:«اكفرا بعد ایمان و ضلالا بعد هدى؟»و با آنان درگیر شدند و تعدادى را كشتند.(1)

برخى از تأثیرات حماسه عاشورا از این قرار است:

1ـ قطع نفوذ دینى بنى امیه بر افكار مردم‏

2ـ احساس گناه و شرمسارى در جامعه،بخاطر یارى نكردن حق و كوتاهى در اداى تكلیف‏

3ـ فرو ریختن ترسها و رعبها از اقدام و قیام بر ضد ستم‏

4ـ رسوایى یزیدیان و حزب حاكم اموى‏

5ـ بیدارى روح مبارزه در مردم‏

6ـ تقویت و رشد انگیزه‏هاى مبارزاتى انقلابیون‏

7ـ پدید آمدن مكتب جدید اخلاقى و انسانى(ارزشهاى نوین عاشورایى و حسینى)

8ـ پدید آمدن انقلابهاى متعدد با الهام از حماسه كربلا

9ـ الهام بخشى عاشورا به همه نهضتهاى رهایى بخش و حركتهاى انقلابى تاریخ‏

10ـ تبدیل شدن«كربلا»به دانشگاه عشق و ایمان و جهاد و شهادت،براى نسلهاى انقلابى شیعه‏

11ـبه وجود آمدن پایگاه نیرومند و عمیق و گسترده تبلیغى و سازندگى در طول تاریخ،بر محور شخصیت و شهادت سید الشهدا«ع»

از نهضتهاى شیعى پس از عاشورا،مى‏توان«انقلاب توابین»،«انقلاب مدینه»،«قیام مختار»،«قیام زید»،و...حركتهاى دیگر را نام برد.براى توضیح بیشتر،به مدخل خاص هر یك از این نهضتها در همین مجموعه مراجعه شود.تأثیر حماسه عاشورا را در انقلابهاى بزرگى كه در طول تاریخ،بر ضد ستم انجام گرفته،چه در عراق و ایران و چه در كشورهاى دیگر،نباید از یاد برد.

«فرهنگ شهادت»و انگیزه جهاد و جانبازى كه در انقلاب اسلامى ایران و هشت سال دفاع مقدس در جبهه‏ها جلوه‏گر بود،گوشه‏اى از این تأثیر پذیرى است.شعار«نهضت ما حسینیه،رهبر ما خمینیه»كه در مبارزات ملت مسلمان ایران بر ضد طاغوت طنین افكن بود و نیز شور حسینى جبهه‏هاى رزم ایران،گواه روشن تأثیر گذارى كربلا در قرنها پس از آن حماسه مقدس است.یكى از نویسندگان محقق، نتایج نهضت كربلا را عبارت مى‏داند از:

1ـ پیروزى مسأله اسلام و حفظ آن از نابودى‏

2ـ هزیمت امویان از عرصه فكرى مسلمین‏

3ـ شناخت اهل بیت بعنوان نمونه‏هاى پیشوایى امت‏

4ـ تمركز شیعه از بعد اعتقادى بر محور امامت‏

5ـ وحدت صفوف شیعه در جبهه مبارزه‏

6ـ ایجاد حس اجتماعى در مردم‏

7ـ شكوفایى موهبتهاى ادبى و پدید آمدن ادبیات عاشورایى

8ـ منابر وعظ و ارشاد،به عنوان وسیله آگاهانیدن مردم‏

9ـ تداوم انقلاب بصورت زمینه سازى نهضتهاى پس از عاشورا(2) حادثه كربلا،گشاینده جبهه اعتراض علیه حكومت امویان و سپس عباسیان شد،چه به صورت فردى كه روحهاى بزرگ را به عصیان و افشاگرى واداشت،و چه به شكل مبارزه‏هاى گروهى و قیامهاى عمومى در شهرى خاص یا منطقه‏اى وسیع.(3)

خون او تفسیر این اسرار كرد

ملت خوابیده را بیدار كرد(4)

 

صلی الله علیک یا صاحب الزمان

 

اللّهم صلّ علی محمّد نبیّك و رسولك و خِیَرَتِكَ من خَلقك و اَمینك علی وحیك البشیر النذیر السّراج المنیر الذّی انعمت به علی المسلمین و جَعلْتهِ رَحْمةً لِلْعالمین و علی اله المُنْتَجبین الطَّیِّبین الطّاهرین اَئِمّة الهدی وَ مَصابیحِ الدُّجی و اعلامِ التّقی و كَهْفِ الْوری و حُجَجِ اللهِ الْمَعصومین المُتّقین الصّادقین المُطیعینَ لِلّه سِیُّماَ الامامُ المُبین صاحبِ الامرِ والزَّمان مُجَلّیِ الظُّلْمَةِ و مُنیر الحَقّ نُورَ اللهِ الَّذی یَهتَدی بِهِ المُهتَدوُن، الحجة القائم المنتظر المُحمّد المهدی (ارواحنا فداه)

 

 

از تو آغاز می کنم!

تو که همراه منی! و غریب و تنها در میان ما!

تو که سال ها در پرده ی غیبت یار و یاورم بوده ای!

می خوانمت ...

و می دانم که صدایم را می شنوی

و پاسخم می گویی

به نامی که نیکان عالم تو را به آن خوانده اند:

" السلام علیک یا بقیه الله "

" السلام علیک یا اباصالح المهدی "

" السلام علیک یا صاحب الزمان

 

 

ملت شریف و بزرگوار ایران

درشرافت و بزرگواری شما همین بس كه در جهان خاكی و مادی توفیق پیروی از اهل بیت علیهم السلام به شما عنایت گردیده است و حضرت امام خمینی رحمة ا... علیه شما را برتر از مردم عصر حضرت امیرالمومنین علیه السلام و حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام شمرده و مهمتر اینكه با یاری و نصرت

 

شما امكان فرج حضرت امام زمان علیه آلاف التحیة والسلام ان شاا... الرحمن حاصل خواهد شد .لازم است در مورد اینكه با انقلابی دیگر میتوانیم زمینه فرج قریب الوقوع حضرت صاحب الامر و العصر صلوات ا... علیه را فراهم نماییم

مطالبی را تذكر بدهیم.

مطلب اول: وقتی حق ولایت مولایمان حضرت امیرالمومنین علیه السلام غصب شد بعد از 25 سال خانه نشینی این مردم بودند كه با هجوم به منزل ایشان و بیعت با آن حضرت انقلابی را بوجود آوردند كه باعث ظهور حق و خلافت شد

و آن حضرت بیانی را در آن لحظه فرمودند كه تحقق همان فرمایش در این زمان موجب فرج سریع حضرت امام زمان علیه السلام خواهد شد و فرمایش ایشان این بود:" لولا حضور الحاضر و قیام الحجة بوجود الناصر " (خطبه 3 نهج البلاغه) اگر نبود حضور(بیعت كنندگان) و قیام حجت(امام زمان هر زمان) بوجود ناصران(یاری كنندگان) خلافت رارها می كردم  ونتیجه فرموده حضرت امیرالمومنین علیه السلام این است كه حضور ما در یاری حضرت امام زمان علیه السلام حتماٌ باعث قیام حجت بر حق خواهد بود و هجوم همانند مردم مدینه اعم از عارف و عاصی، عالم و جاهل، ذاكر و غافل، و... كه باعث پاره شدن ردای ایشان و به زیر دست و پا رفتن حسنین علیهماالسلام شده و دور آن حضرت را گرفتند آنچنان باید گسترده و همراه با شور و شوق و گریه و التماس و ضجه و ناله باشد كه موجب فرج عاجل مولایمان حضرت بقیةا...الاعظم عجل ا... تعالی فرجه الشریف گردد وایشان با وجود این همه حضور ناظران قیام نمایند و در این حضور شورانگیز هیچ مقدمه ای به غیر از ضرورت این انقلاب و قیام نباید مورد نظر قرار گیرد.

مطلب دوم: در طول تاریخ غیبت صغری و كبری تاكنون حضرت امام زمان علیه السلام موثرترین وسیله ی ممكن جهت فرج را دعای شیعیان و اجتماع قلوب آنها در وفاء به عهد خود اعلام فرموده اند كه نهایتاً واجب عینی بودن دعا به اثبات رسیده است و توضیح این مطلب:

اولاً:خطاب حضرت امام زمان عج ا... تعالی فرجه الشریف به محمدبن عثمان علیه السلام نائب و سفیر دوم خود كه فرمودند:" واكثروامن الدعاء بتعجیل الفرج فان فی ذلك فرجكم" در رابطه با تعجیل در  فرج زیاد دعا كنید كه فرج شما نیز بدان بستگی دارد(كتب شیعه_كتاب غیبت شیخ طوسی ص 117) و این دعا طبق فرمایش سیدبن طاووس اعلی ا... مقامه الشریف باید در راس دعاهای ما قرار گیرد و مقدم بر همه حوائج شخصی و دنیوی و اخروی باشد و سبك شمردن این دعا و واگذاری امر مولایمان و بی توجهی به آن اشتباهی رسواگر محسوب می شود.(صحیفه ی مهدیه صفحات 47-48-49)

ثانیاً: نامه ی مبارك حضرت امام زمان علیه آلاف التحیة والسلام خطاب به شیخ مفید صلوات و رضوان ا... علیه كه در فرازی

از این نامه ی شریف مرقوم فرموده اند:" اگر شیعیان ما یكپارچه شوند وبا دلهای متحد و به هم پیوسته به عهد خویش با ما وفا می كردند هرگز سعادت دیدار ما از آنان به تاخیر نمی افتاد وبا سرعتی عجیب سعادت درك محضر ما را می كردند(كتب شیعه و ارشاد شیخ مفید رحمة الله علیه).  روح وحقیقت اجتماع قلوب و وفای به عهد خواسته شده ی مولایمان فقط دعا برای تعجیل در فرج می باشد و از طرفی طبق برخی روایات وارده روح عبادت نیز دعا بوده و از تلاوت قرآن نیز مهمتر می باشد.

ثالثاً: وقتی مولایمان متوجه می شود كه به دو دستور ایشان یكی در غیبت صغری و دیگری در غیبت كبری عمل نشده با لطف و رافت و عنایت خود دستور چاپ كتاب شریف مكیال المكارم در فواید دعا را به حضرت آیة ا... میرزا محمد تقی موسوی اصفهانی رحمة ا... علیه می دهند تا بلكه علماء دین و شیعیان به اهمیت دعا، خصوصاً در مواقع اجابت دعا و حرم معصومین (علیهم السلام) جهت تعجیل در فرج و ظهور حضرت امام زمان علیه السلام می باشد كه مثل نمازهای واجب روزانه بر هر زن ومرد مسلمان و مومن واجب است كه برای فرج مولایشان علیه السلام دعا كنند وترك آن مثل ترك نمازهای واجب گناه كبیره و موجب كفر است.(كتاب مكیال المكارم ج1،ص 438،چاپ عربی)

مطلب سوم: در طول تاریخ غیبت حضرت امام زمان علیه السلام هیچ حركتی و قیامی برای فرج مولایمان غیر از انقلاب اسلامی ایران صورت نگرفته  و خود این انقلاب نیز یكی از علائم عمده ی ظهور است(صحیفه ی امام، ج16، ص 130)

و غیر از وجود مبارك حضرت امام خمینی صلوات و رضوان ا... علیه هیچ عالم و عارفی و مصلحی زمینه ساز فرج نشده است و انقلاب و قیام ایشان به علت برخی مسائل از جمله كوتاهی خواص ناتمام مانده است وبا انقلابی و قیامی دیگر به كمال خواهد رسید و به صراحت عرض می كنیم كه طبق فرازی از دعای قنوت حضرت امام حسن عسكری علیه السلام  حضرت امام زمان صاحب الامر والعصر عجل ا... تعالی فرجه الشریف آن چیزهایی كه از علماء دینی پیمان گرفته شده بود تا برای مردم بیان كرده و آن را كتما ن نمایند آشكار نمود( خود حضرت شخصاً وظیفه ی متروكه ی علماء را انجام داد) در حالیكه علماء دینی

آن را پشت سر انداختند(صحیفه ی مهدیه ص 166) و علماء اعلام، روحانیون، اهل منبر، ائمه ی جمعه و جماعت صاحب نظران فقط تئوری پرداز مسائل مربوط به مهدویت بوده اند و هیچ كار انقلابی و عملی جهت تعجیل در فرج امام عصر صلوات ا... علیه انجام نداده اند.

ملت شریف و بزرگوار و انقلابی ایران

 

تنها 2راه جهت تعجیل در فرج و ظهر مولایمان وجود دارد

1. وظیفه و راه خواص: دعوت مراجع تقلید عظام حفظهم ا... تعالی و علماء و روحانیون به دعای عمومی و عظیم به مانند بیعت با حضرت امیرالمومنین علیه السلام و تعیین یك روز خاص به عنوان انقلاب و اجتماع قلوب و دعای كل مردم ایران وسایر شیعیان در كشورهای مختلف و تبلیغ آن به طوری كه تمامی مردم جهان متوجه آن شوند و حتی رسانه های خبری گزارش چنین اجتماعی را در روز معین منعكس نمایند__ سوگند به آن خدایی كه جان ما در اختیار اوست اگر این روز مشخص شود و تمامی منتظران و شیعیان در اماكن مقدس__مساجد__ مصلی های نماز جمعه بالاخص مسجد مقدس جمكران جمع شوند و فرج و ظهور صاحب الامر و العصر عجل ا... تعالی فرجه الشریف را طلب نمایند و اگر این روز معین روز جمعه ای باشد یقیناً مولایمان روزشنبه( فردایش) ظهور خواهند فرمود.

وظیفه وراه عامه ی مردم: در تمام ماه معظم شعبان و ماه مبارك رمضان همه ی شیعیان و منتظران فرج بعد از اقامه ی

نمازهای واجب صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشا بالاخص بعد از نمازهای واجب در مساجد وبعد از 2ركعت نماز جمعه در تمام شهرهایی كه نماز جمعه اقامه میشود بعد از تسبیحات حضرت فاطمه ی زهرا سلام الله علیها این دعای مهم و سفارشی حضرت امام جعفرصادق علیه السلام را بخوانند كه فرمودند: همانا از حقوق ما بر شیعیان این است كه بعد از هر نماز واجب دستهایشان را بر چانه گذاشته و سه مرتبه بگویند:" یارَبَّ مُحَمَدٍ عَجِّلْ فَرَجَ الِ مُحَمَّدٍ، یارَبَّ مُحَمَّدٍ اِحْفَظْ غَیْبَةَ، یارَبَّ مُحَمَّدٍ اِنْتَقِمْ

لِابْنَةِ مُحمّدٍ عَلَیهِمَاالسّلام" (صحیفه ی مهدیه ص 195) و در روایت دیگر فرمودند این دعا را بخواند در حالیكه دست راست را به چانه و دست چپ را به سوی آسمان بلند كرده باشد ونیز حتی الامكان دعای اللهم عظم البلاء ( دعای مخصوص بعد از نماز حضرت امام زمان علیه السلام ) بعد از نمازهای واجب خوانده شود. همچنین شب نیمه ی شعبان در همه ی مساجد ایران

پس از نیمه شب تا سحر و حتی در منازل بیدار مانده و اعمال مخصوص آن شب را به قصد فرج بجا آورند. و در طول ماه مبارك رمضان هرشب دعای افتتاح بصورت دسته جمعی خوانده شود. حتی اگر حداقل 3 نفر در هر مسجدی یا محفلی این دعای عظیم را بخوانند.

اگر به این دو سفارش عمل نشود به یقین كامل دعای عده ای خاص كه مدت چندین سال در مسجد مقدس آدینه و در مواقع اجابت دعا ( بعد از نماز شب و نمازهای واجب، شبهای جمعه، عصرهای جمعه، ایام ا...، و....) برای فرج و ظهور مولایشان دعا كرده و شب زنده داری های متعدد داشته و اكثر دعاها و اعمال وارده در صحیفه ی مهدیه را خوانده اند به اجابت رسیده

و عذابی سخت و خوار كننده شامل حال كسانی خواهد شد كه صدای هل من ناصر ینصرنی امام زمانشان را شنیده و به این اعلامیه كه ثمره ی سالها  جهاد عبادی این عزیزان محسوب می شود توجهی ننمودند.

در پایان توجه شیعیان و منتظران فرج حضرت امام زمان علیه السلام را به یك روایت از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام

و دو مطلب از حضرت امام خمینی رضوان ا... تعالی علیه جلب می نماییم.

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: ووقتی كه عذاب ( چه عذابی سخت تر و سوزناك تر از فراق حضرت امام زمان علیه السلام) بر بنی اسرائیل نازل شد تا چهل روز در پیشگاه الهی ناله و زاری می كردند و فرج ورهایی خود را خواستار شدند. آنگاه خدای متعال به حضرت موسی و هارون علیهماالسلام فرمود كه بنی اسرائیل را از دست فرعون نجات دهند و در

نتیجه از 170 سالی كه به فرج حضرت موسی علیه السلام باقی مانده بود صرف نظر شد. آنگاه حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمود شما (شیعیان) هم اگر چنین كنید (فرج ما را بخواهید) خداوند متعال فرج ما را می رساند ولی اگر دست روی دست بگذارید (بی تفاوت بمانید) و چنین دعا نكنید (یكپارچه وبا دل شكستگی)  وقتی كار به نهایت رسید فرج می رسد. (مكیال المكارم، ج1، ص488، چاپ عربی)

امام خمینی رضوان ا... علیه:" همه انتظار داریم وجود مبارك ایشان را، لكن با انتظار تنها نمی شود، بلكه با وضعی كه بسیار دارند انتظار نیست، ما باید ملاحظه ی وظیفه ی فعلی شرعی__الهی خودمان را بكنیم و باكی از هیچ امری از امور نداشته باشیم. كسی كه برای رضای خدا ان شاا... مشغول انجام وظیفه است توقع این را نداشته باشد كه مورد قبول همه است. هیچ امری مورد قبول همه نیست." (صحیفه ی امام، ج11، ص249)

خدای متعال و مولایمان علیه السلام را شاهد میگیریم كه ما به وظیفه ی شرعی و الهی خود طبق روایات وارده از معصومین

علیه السلام عمل كرده ایم و در ابلاغ و اطلاع عمومی این وظیفه از هیچ كس و هیچ مقامی و از هیچ حرف و حدیثی و توجیهی، ترس و هراس به خود راه نداده ایم.

امام خمینی رضوان ا... علیه خطاب به فرزند شهیدی كه از ایشان سوال كرده بود آقا حضرت امام زمان علیه السلام كی

می آیند؟ فرمودند:" شما دعا كنید، شما دعا كنید" (برداشتهایی از سیره ی امام خمینی رضوان ا... تعالی علیه، ج1، ص203)

 

{التماس دعا ..............اللهم عجل لولیك الفرج به حق فاطمه الزهرا(سلام الله علیها)}

ابراهیم محمودزاده   

 

http://mahdaviiat1.blogfa.com    وبلاگ تخصصی مهدویت    09352286849

                          نگارش در تاریخ یکشنبه 18 دی 1390 توسط روح اله روستا | نظرات ()
درباره وبلاگ
آخرین مطالب
نـــوای سایت


http://s1.picofile.com/shiat/giv.gif
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مرجع تمامی وبلاگ نویسان جوان


قرآن آنلاین
http://s1.picofile.com/shiat/giv.gif


ابزار مذهبی وبلاگطراح قالب